Balıkesirspor Trabzonspor Maçının Özeti Golleri

Ana Sayfa » Gündem » Sümela'da Göğe Yükseliş Ayini

Sümela'da Göğe Yükseliş Ayini

Trabzon Maçkada Ortodokslar Göğe Yükseliş Ayini Yaptılar. İlgi azdı.

 
 
Sümela'da Göğe Yükseliş Ayini

Trabzon'un Maçka ilçesindeki tarihi Sümela Manastırı'nda Ortodoks Hıristiyanlar ayin düzenledi.
Sümela Manastırı'nda saat 10.00'da başlayan ayine Rusya Federasyonu, Yunanistan, Gürcistan ve yurt içinden gelen çok sayıdaki Ortodoks Hıristiyan katılıyor. Hıristiyan aleminde ''Meryem Ana'nın göğe yükseliş günü'' olarak kabul edilen ve kutsal sayılan 15 Ağustos tarihinde düzenlenen ayini yönetmek üzere manastıra Fener Rum Patriği Dimitri Bartholomeos geldi. Bartholomeos, manastır yolunda bir yöresel bir kemençe sanatçısına kutu içinde bir hediye verirken, patika yoldan yürüyerek manastıra ulaştı.
Ayine katılmak üzere dün ve bu sabah Trabzon'a inanç turizmi kapsamında gelen turistler, otobüslerle Sümela Manastırı'na giderken, ayine, geçtiğimiz yılların aksine fazla ilgi olmaması dikkat çekiyor. Ayine geçtiğimiz yıl binlerce kişi katılmak ve izlemek için gelirken, bu yıl 250 kadar kişi ayine katılırken, ayine katılanlar arasında Yunanistan'ın İstanbul Başkonsolosu Nicolas Matthioudakis ve Maçka Belediye Başkanı Ertuğrul Genç de yer aldı. Ayin dolayısıyla polis ve jandarma ekipleri Maçka ilçesi ile Sümela Manastırı ve çevresinde güvenlik önlemleri aldı. Jandarmaya ait 'Çirkin' ve 'Vanpir' adlı bomba arama dedektör köpekleri manastır ve çevresinde patlayıcı madde aradı.
Manastırda ayin için dini kıyafetleri giyen Bartholomeos, daha sonra ayin yapılan alana gelerek ayini başlattı. Fener Rum Patriği Dimitri Bartholomeos, ayinden yaptığı konuşmada, "Yıllarca ulaşamadığımız bu ibadet merkezimizi büyüklerimizden dinleyerek büyüdük ve uzaktan dua ederek mutlu olmaya çalıştık. Çok şükür ki bu beklentimiz gerçekleşti. Yüce rabbimiz bizlerin buraya gelmesini nasip etti. Buna katkı sunan hükümetimize, Kültür ve Turizm Bakanlığımıza, Avrupa Birliği Başkanlığı'na Maçka Belediyesi'ne ve Maçka halkına teşekkürlerimizi bir borç biliriz" ifadelerini kullandı.
Ziyaretlerinin her üçünün de Ramazan ayına denk geldiğini vurgulayan Patrik "Bu anlamlı tesadüf, Anadolu'da yüzlerce yıl boyunca farklı şekillerde olsa da ortak bir ve tek yaratıcıya ibadet eden Müslüman ve Hristiyanların bir arada yaşadıkları tecrübeye de işaret etmektedir" dedi.
Konuşmasında Myanmar'daki zulme dikkat çeken Bartholomeos "Devletlerin ve toplumların din adına birbirlerini kırmaya, vurmaya ve öldürmeye hakkı var mıdır ? Başbakanımızın eşi sayın Emine Erdoğan'ın da bizzat ziyaret ederek şahit olduğu Myanmar'daki zulüm hepimizin kalbini yaralamıyor mu ? Her şeye rağmen yine de maalesef coğrafyamızda din adına işlenen cinayetler, kıyımlar ve sürgünler devam etmektedir. İnsan oğlu ve özellikle de biz din adamlarının gayretli çalışmalarına rağmen bu ayıptan hala kurtulamadık. Bizlere emanet edilen bu muhteşem Sümela Manastırı'nda insanlığın barışı için dua edelim. Gelin hep birlikte hayal ettiğimiz insanlığın ve ülkemizin barış ve selameti için daha fazla çalışalım. Daha fazla buluşalım ve birbirimizi daha fazla tanıyalım" diye konuştu.
Bartholomeos, İslam aleminin yaklaşan Ramazan Bayramı'nı da kutlayarak "Başta patrikhanemiz olmak üzere tüm Ortodoks alemi adına Ramazan Bayramınızı kalpten tebrik eder, sıhhat afiyet ve bereket dolu bir kış geçirmenizi temenni ederim. Hepinizi sevgi ve saygı ile selamlıyor hayır dualarımızı gönderiyoruz" diyerek konuşmasını tamamladı.

-SÜMELA MANASTIRI-

Maçka ilçesinin Altındere Vadisi'ndeki Karadağ'ın eteklerinde, vadiden yaklaşık 300 metre yükseklikteki ormanlık alanda kayalar oyularak yapılmış Sümela Manastırı, halk arasında "Meryem Ana" adıyla biliniyor.
"Meryem Ana" adına kurulan ve "Sümela" adını siyah anlamına gelen "melas" sözcüğünden aldığı söylenen ismin, manastırın yapıldığı Karadağlar'dan geldiği düşünülüyor. "Sümela" kelimesi, buradaki Hazreti Meryem tasvirinin "siyah" rengine de bağlanıyor.
Hakkında çeşitli rivayetler bulunan ve kuruluşu bilimsel verilere göre 13. yüzyıla dayanan manastırın, 1650'ye kadar dış kapısı üzerinde görülebilen 1360 tarihli, beş mısralık bir manzum kitabede 3. Alesios, bu tesisin kurucusu (ktetor) ve "Doğu ile Batı"nın (Iberia) hakimi imparator olarak gösterilmişti.
Bir güneş tutulmasını 1361 yılında manastırda karşılayan Alesios, 1365 tarihli vakfiyesi ile de manastırın bütün idari şartlarını, arazisini, gelirlerini düzene koyduktan sonra Trabzon'a gelecek bir tehlikeyi, bir Türk akınını önlemek için buradaki keşişlerin daima uyanık bulunmalarını istemişti.
Hizmet birimleri, misafirhane, mutfak, ayazmanın dışında 72 odası bulunan manastırın, Trabzon Kommenoslar olarak bilinen ve 1204 tarihinde Trabzon'da kurulan Kommenos Prensliği zamanında önemi arttı ve fermanlarla gelir sağlandı.
Doğu Karadeniz kıyılarının Türk egemenliğine girmesiyle Osmanlı padişahlarından Yavuz Sultan Selim'in (1512-1520) manastıra 2 şamdan hediye ettiği, ayrıca Trabzon'u fetheden Fatih Sultan Mehmet'in de manastırın haklarını tanıdığı ve birçok manastırda olduğu gibi Sümela'nın da haklarının fermanlarla korunduğu biliniyor.

 
 
15 Ağustos 2012 Çarşamba 21:06
Okunma: 1320
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak04:05
  • Güneş05:47
  • Öğlen11:16
  • İkindi14:02
  • Akşam16:23
  • Yatsı17:53
 
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

sanalbasin.com üyesidir